Как да повишим ефикасността си в имейл маркетинг кампаниите си
Повишаване на ефикасността си в имейл маркетинг кампании
Искате ли да задълбочите връзката с клиентите си? Това може да стане с имейл маркетинг кампании!
Защо това е така ли? За да имате мейлите им, те или са се абонирали за бюлетин, или са станали купувачи. Те са готови за посланията ви и ги очакват!
По данни на Practical eCommerce едва между 5% от купувачите се връщат повторно в онлайн магазина, където са пазарували. А едва около 3% от върналите се купуват повторно. Но с помощта на имейл маркетинга вие бихте могли да им напомняте за себе си, и да повишите тези числа двойно, пак по данни на Practical eCommerce.
И така, желаете ли да научите как да създавате все по-добри имейл кампании с висок CTR, с които да повишите своите продажби и трафика към уебсайта си?
Ако да, прочетете тази статия докрай!
Изпращате ли персонализирани имейли?
Колкото по-лично е предложението, толкова по-вероятно е човекът да се възползва от него.
В случай че разполагате с детайлни данни за поведението и интересите на абонатите си, непременно ги използвайте в своите имейл кампании.
Вмъкнете, например, името и фамилията на получателя. Предложете на абонатите си сходни продукти, подобни на онези, които са купували в миналото от вас.
Или пък им предложете допълващи продукти, например калъф за смартфон, вратовръзка за официалния им костюм, и други.
Ако нормата на печалбата ви в абсолютна стойност е висока, бихте могли да обмислите и малък подарък, само за купувачите.
Технически обезпечено ли е изпращането?
Понякога, поради технически проблеми, някои имейли, или пък всички, могат да не бъдат получени, или да попаднат в СПАМ папките на получателите.
Уверете се, че инфраструктурата, сървърът или услугата, които сте избрали, са технически обезпечени. Това е предимството, което Ви дава услугата предоставена от Лоял Консулт
Обърнете сериозно внимание на следните моменти във вашите имейл маркетинг кампании:
- Цените наред ли са?
- Водят ли хипервръзките към правилните места?
- Подходящи ли са изображенията? А текстовете?
- Съобразен ли е тонът на писмото с вашата аудитория?
- Изглежда ли съобщението ви еднакво добре при преглед от лаптоп, таблет и смартфон? Адаптира ли се то съобразно големината на екрана на устройството? Ако това не е така, обмислете създаването на респонсив имейли.
- Въвели ли сте ALT описания на своите снимки? То спомага за по-точно насочване на търсачки към снимки при заявки за определени ключови думи, посочени тъкмо в тези ALT описания.
- Ако имейлът ви се отнася за събитие, всички дати, часове, срокове в него – правилни ли са?
- Изпратихте ли тестов имейл до своята електронна поща, преди да го пуснете и до абонатите?
- Какво е заглавието на вашия имейл? Става ли ясно какво се съдържа в него? Уверете се, че то не е заблуждаващо, неясно или мъгляво. Заглавието на имейла трябва да е привлекателно, точно и ясно!
- Професионално ли изглежда имейлът ви? Какъв е дизайнът му? Как го оценят получателите? Измервате ли оценките им? Ако не, защо?
- Оставихте ли данни за контакт в имейла – телефонен номер, уебсайт, физически адрес, имейл и други?
- Присъства ли логото ви в изходящата кампания?
- Поместихте ли хипервръзка за отписване от абонамента?
- Поместихте ли CTA бутони?
Заслужава ли имейлът ви внимание?
Никой не обича да му губят времето. Ако не можете да предложите стойност за своите потенциални купувачи, по-добре не се занимавайте с тях.
Не изпращайте само заради самото изпращане, дори ако “всички други правят така”.
Златно правило е – изпращай предложение с висока стойност, обясни го добре, опиши предимствата му, съобрази се с тона на аудиторията, както и с интересите ѝ, говори на нейния език, внуши ѝ, че е специална, и се наслаждавай на високи продажби!
Въведохте ли ключови думи и мета описание в маркетинг кампанията?
Въвеждането на подходящи ключови думи спомага за по-високото класиране на вашия имейл в търсещите машини.
Това е така, понеже вие заговаряте на езика на хората, които все пак търсят продуктите или услугите ви.
Колко тежи имейлът?
- Достатъчно лек ли е?
- Какви са размерите на прикачените изображения? А на видеата?
- Колко тежат прикачените файлове, ако има такива?
Моля обърнете внимание, че не всичките ви клиенти разполагат с достъп до светкавично бърза интернет връзка.
Колкото по-лек и технически оптимизиран е имейлът ви, толкова по-добре!
Оптимизирахте ли съдържанието за различните имейл доставчици?
Услуги като Gmail, Yahoo, abv.bg, mail.bg и други показват по различен начин получените съобщения.
Уверете се, че поне при водещите доставчици всичко е наред с получаването на вашите имейл кампании, и проверете дали се отварят достатъчно бързо, и изглеждат така, както сте желали.
Съобразете се с местното законодателство
Съществува обществен регистър с отписани имейли, говоря за електронния регистър на КЗП, чиито получатели не желаят да получават търговски съобщения.
Проверете дали във вашите имейл списъци се съдържат контакти на такива хора, и ако има – премахнете ги, за да не отнесете глоба от КЗП.
Предимствата на имейл маркетинг кампании
- Затвърждават вашата марка и задържат новите клиенти.
- По-точен инструмент са, отколкото радио или телевизионната реклама, защото целевата група е ясна, както и нейните интереси.
- Могат да увеличат трафика към уебсайта ви, както и продажбите.
- Спомагат за увеличаването на бизнес лийдовете (връзки).
- Укрепват отношенията с клиентите.
- Дават бързи резултати – обикновено до два дни след изпращането на предложението.
- Можете да обособите различни целеви групи, съобразно естеството на вашето търговско предложение.
- Удобни са за изпращане на оферти за намаления, събития, пожелания, известия и други.
Изпитани съвети за качествени имейл маркетинг кампании
- Не задушавайте получателите с еднотипни послания, разнообразявайте текстовете си.
- Не претрупвайте получателите с излишна информация.
- Започнете с рядка честота на изпращане и ако всичко е наред, увеличете я, но плавно, до достигане на равновесна точка, в която не губите получатели.
- Проявявайте постоянство. Изпращайте послания през точно определени интервали от време, за да не ви забравят клиентите ви.
- Оптимизирайте имейлите си за мобилни устройства.
- Поместете името на подателя на предно място, например Иван Иванов, вместо пощата му. Целта на това е да разчупите бариерата, защото получателят вижда нещо, което му звучи познато, и което харесва – собственото си име.
- Придържайте се към опростени и сбити теми, не затормозявайте излишно получателите си. Избягвайте мигащи иконки, автоматично озвучаване (музика за фон) и тежка флаш анимация в маркетинг кампании
- Бъдете кратки, точни и ясни. Стреляйте с един куршум в мишената, вместо с 10 извън нея, тоест бъдете специфични и насочвайте посланията си към правилната целева група.
- Колкото по-семпло е заглавието, толкова по-голяма е вероятността имейлът да бъде отворен. Дългите заглавия затормозяват очите, особено на по-малки екрани.
- Говорете за ползите, които потребителите ще получат. Използвайте силни думи – промоция само в следващите 48 часа, 50% намаление, и други.
- Обърнете внимание в кои дни и часове се постига по-високо отваряне на имейлите. Също така, забележете кои имейли постигат по-висок CTR (Рейтинг на отваряне). Винаги експериментирайте, за да подобрите своите резултати.
- Съблюдавайте статистиките за броя отворени имейли, кликванията, подминатите съобщения, отписалите се потребители (ако е възможно, попитайте ги защо са се отписали), потенциалните клиенти, които са се превърнали в реални, и всичко останало, което е от значение за вашия бизнес.
- Не купувайте списъци с имейл адреси – това е лоша практика!
Ако сте фирма, която иска да си вдигне резултатите, свържете се с нас